9 kosov opreme brez katerih ne greš na Everest BC trek

Kibubazin št. 326, 26. 10. 2022

Besedilo in fotografije: Anže iz TrekTrek

Everest base camp trek je himalajska klasika, kamor se TrekTrekovci konstantno vračamo (vsako pomlad in jesen), saj ima za nas prav poseben pomen. Sam najraje zavijem z glavne Everestove transverzale v dolino ledenika Ngozumpa, ki nas po dobrih treh dneh hoje pripelje do doline turkiznih Gokyo jezer, meni najljubšega kotička Himalaje. Razgled s 5360 metrov visokega Gokyo Ri, ki se dviguje nad Gokyo jezeri je avantura, ki se globoko vtisne v spomin.
Ena izmed značilnosti trekinga v Himalaji je dolgo bivanje na višjih nadmorskih višinah. Tekom le-tega sedem dni vztrajamo na višini nad 4700 metrov, kjer nas spremljajo himalajske razmere. Zelo močno višinsko sonce, možne padavine, ki na tej višini praviloma prinesejo sneženje, in vetrovi, ki nižajo temperaturo. Kljub vsemu nas omenjeni pogoji na trekingu ne ustavijo, saj smo s primerno opremo pripravljeni na vse vremenske razmere. 

V nadaljevanju vam tako predstavljamo 9 kosov opreme, ki vam bodo na Everest base camp trekingu prišli še kako prav. 


1. Buff in 2. kapa s šiltom

Zelo praktična in pogosta večfunkcionalna zaščita pred vetrom, mrazom in soncem. Kapa s šiltom nas ščiti pred soncem, kateremu smo izpostavljeni. Buff pa nam poleg multifunkcijske uporabe najbolj prav pride, ko ga uporabimo kot prevezo čez nos in usta. V območju Khumbuja je v zraku prisoten prah, katerega delci povzročajo kašelj. Z buffom se tako ne zaščitimo le pred sončnimi žarki, temveč tudi pred delci prahu.


1


3. Puhovka

Preprosto povedano – najbolj učinkovit kos opreme proti mrazu. V zadnjem času so zelo priljubljene tudi tanjše puhovke, ki jih lahko oblečemo pod nepremočljivo vetrovko. Sam najraje izberem toplejšo puhovko, saj jo lahko odlično kombiniramo z drugimi toplotnimi sloji.




4. Sončna očala

Kot sem že omenil, bomo na trekingu izpostavljeni močnemu soncu. Posledično je nujno, da so sončna očala visoke kvalitete in primerna za višjo nadmorsko višino (z višjim zaščitnim faktorjem). Verjemite, da so sončna očala bistven del opreme. Ščitijo nas pred soncem, saj je sonce na višini in odboj sončnih žarkov od snega izredno škodljiv ter lahko povzroči snežno slepoto. Pri pakiranju nikoli ne pozabimo na rezervna sončna očala.




5. Pohodniški čevlji

Za treking v Himalaji potrebujete odličen pohodni čevelj. Le-ta naj bo topel in nepremočljiv, da noge ohranja tople tudi po celodnevni hoji v snegu. Izredno pomembno je, da so čevlji dobro uhojeni in se v njih dobro počutimo. V kolikor na trekinge zahajate bolj redno, priporočam nakup pohodniških čevljev, ki omogočajo pritdritev derez, saj nam znajo na višini in tehnično zahtevnejših delih še kako priti prav.




6. Čelna svetilka

Čelno svetilko z rezervnimi baterijami oz. rezervnim akumulatorjem (v kolikor gre za novejšo svetilko) bomo uporabljali vsakodnevno. Predvsem je nepogrešljiva pri zgodnjih odhodih, ko se odpravimo na 5360 m visok Gokyo Ri ter pri zgodnjem odhodu na prelaz Cho La (5330 m).



Čelna svetilka Petzl Actic Core 450.


7. Nahrbtnik

Velikost nahrbtnika pri trekingu prilagodimo dnevnim etapam. Sami največkrat uporabljamo velikosti 30+ litrov oz. tako velik nahrbtnik, da vanj lahko spravimo vse, kar potrebujemo med vzponom (topla obleka, zaščita pred padavinami, prigrizki, pijača, fotoaparat, kapa, rokavice, prva pomoč ...). Novejši modeli nahrbtnikov imajo že vgrajeno zaščito za dež, ki nam na trekingu lahko pride zelo prav. 



8. Pohodne hlače

Za treking priporočamo dolge pohodne hlače. Te naj bodo iz odpornega in hitro sušečega materiala ter elastične. Ni potrebno, da so zelo debele, saj bo čez dan tudi na višini toplo. Za hladnejše dni pod hlače oblečemo dolgo spodnje perilo (najboljše kar merino), ki nas še dodatno greje. V primeru padavin pa čeznje oblečemo vetrne hlače in tako ostanemo suhi.


7


9. Majice

Sam sem velik zagovornik merino majic. Pri trekingu v Nepalu se najraje odločim za merino majice z dolgimi rokavi, saj odlično skrbijo za uravnavanje temperature. Poleg tega zaradi ploskih šivov ne povzročajo neprijetnega drgnenja na koži in tudi ko je majica mokra, zagotavlja toploto. Merino izdelki zaradi antibakterijskih lastnosti preprečujejo neprijeten vonj, kar se odlično obnese na trekingu, ko je pralni stroj nekaj dni hoda stran.




Pri vsej našteti opremi je najbolj važno, da se z opremo znamo rokovati, se v njej dobro počutimo in znamo zanjo skrbeti.