Test opreme: nizki pohodniški čevlji Scarpa Gecko

Matej Fugina


Novi Scarpini čevlji Gecko sicer niso primer resnega premika na trgu obutve za dostope in pohodništvo, ponujajo pa kar nekaj inovativnih izboljšav, zaradi katerih si nedvomno zaslužijo, da jih vzamemo pod drobnogled.


Foto: Gregor Klančar

Čevlji za dostope in
mi(s)tični svet gume
  Test opreme:
vrv Fixe
  Test opreme:
čelada Penta

  Ne spreglejte
izdelkov v akciji!
akcija_banner


Zvestoba Vibramu

Scarpa je lep primer podjetja, ki ostaja zvesto Vibramovim podplatom in gumi ter išče inovativne rešitve raje drugje. Večina proizvajalcev se usmerja v razvoj novih zlitin in jih prilagaja namenu – npr. teku, pohodništvu ali plezanju – pri tem pa zavedno pocenijo proizvodnjo, saj jim ni treba kupovati polizdelkov in raznih licenc. Tipična primera sta ameriški Evolv in Five Ten s svojim asortimentom plezalnih in drugih specializiranih gum, v Evropi pa Adidas, Salomon, La Sportiva … Pri Scarpi je Vibram konstanta, večji poudarek pa je namenjen kvaliteti uporabljenih materialov in šivov ter optimalni obliki, ki ustreza vsem (ali vsaj čim več) stopalom. Ker pa tudi Vibram ni zaspal na lovorikah in je krepko razširil svojo ponudbo plezalne gume, zdaj nimamo več izgovora, da ne izbrali novega vrhunskega čevlja iz Scarpine družine.

Gecko je v malo drugačni obliki (Gecko Guide) že stal na policah pred kar nekaj leti, s kar nekaj izboljšavami pa so ga pod enakim imenom ponovno izdali. Scarpa je za nove čevlje izbrala podplat Vibram Reptilia, ki ga poznamo s čevljev Iguana. Profil enkratno zapolnjuje vrzel med bolj klasičnim pohodniškim profilom (npr. Spyder II pri družini Zen) in skoraj »brezprofilnim« Spyderjem (Mojito), pri katerem slabše trenje ne opravičuje pomanjkanja možnosti stopanja po ozkih robovih (ang. edging). Reptilia ima povečano površino »plezalne cone« (ang. climbing zone) na prstih za optimalno stopanje na trenje, podplat pa je dovolj rigiden in rob trden, da čevlji omogočajo tudi akrobacije po tankih robovih. Preostali profil po podplatu je sicer precej plitev, vendar na račun njega ne trpi oprijem na travi, snegu, pesku itd. Pri dostopnih čevljih seveda previdnost nikoli ni odveč! Ve se tudi, kaj je primarni habitat take obutve. Peta je tako kot prsti bolj monolitno nalita za boljši stik s podlago pri sestopih, prav tako so po robovih čevlja (proizvajalec to označuje kot thrust area, preostanek pa braking area) čepki odebeljeni – delno za večje prevzemanje sunkov, predvsem pa za daljšo življenjsko dobo. Za razliko od Iguane imajo čevlji Gecko podplat Reptilia nalit iz zlitine Idrogrip, ne iz starejšega Megagripa. Idrogrip se še malo bolje obnese na spolzki in mokri podlagi ter ima več skupnega s plezalno gumo.


Foto: Gregor Klančar

Poskrbljeno za udobje

Navkljub svoji lahkosti in relativno specifičnemu namenu pa čevljem Gecko ne manjka udobja. Blaženje ActiveImpact zmanjšuje vpliv sile podlage na obutev in njenega uporabnika. Ker je guma za boljšo natančnost stanjšana na prstih, je nad njo vložek iz pene EVA z izredno visoko gostoto. Na peti je pena debelejša, njena gostota pa manjša za boljšo absorpcijo sunkov, zlasti pri sestopih. Novost je tudi opetnik, ki ne skriva svojega izvora iz plezalne obutve. Kljub lahkosti in tankosti materiala odlično zgrabi peto in ji zagotavlja oprijem ter stabilnost. Ustrezno trdnost pri nagibih daje dodatna gumasta ojačitev na zunanji strani, prav tako kopirana od plezalnikov.


Foto: Gregor Klančar

Največje presenečenje

Od vsega me je še najbolj presenetilo, kako so rešili kompromis med plezanjem in udobjem pri pohodništvu. Večina proizvajalcev izstopa z izrazitimi vdolbinami na kapicah čevljev, ki dostikrat na račun udobja tiščijo prste k podplatu – podobno kot plezalniki. Gecko dopušča prstom svobodo gibanja, ob obremenitvi pa zalita guma nad prsti te pritisne navzdol. Skupaj z rigidnim jezikom, ki je prav tako navdahnjen od plezalk, oblika čevlja omogoča dovolj natančno stopanje tudi na zelo majhne stope, hkrati pa se lahko odpovemo neprijetnemu zaustavljanju krvi v prstih pri daljših dostopih in sestopih.


Foto: Gregor Klančar

Končna sodba?

Sam sem preizkusil model Gecko Lite, ki za razliko od »klasike« kombinira usnje s tekstilom za malo boljšo zračnost in še nižjo težo. Model je nastal kot direkten odgovor na pritožbe uporabnikov, da prvotni Gecko Guide tako kot plezalniki prehitro prične »prijetno« dehteti. Čevlji so dali skozi že kar nekaj vertikale, daljših pristopov in sestopov ter ne nazadnje tudi melišč in moram reči, da se odlično držijo. Končno sodbo bo seveda pokazal čas. Hvaležen sem tudi tanki mrežici, ki pri teh čevlji preprečuje, da bi se znoj nenehno vpijal in zažiral v tipično Scarpino penasto steljko. Novi Gecko je produkt glavnega Scarpinega dizajnerja in mu nedvomno ne dela krivice.