Zakaj nikoli ni prepozno za kajak na divjih vodah

Rok Stritar


Ne vem točno, kdo me je okužil z ljubeznijo do tekočih voda. Mogoče je bil oče, ki nas je (pre)majhne, z napihljivim čolnom, ki smo ga kupili od čeških turistov, skoraj brez zaščitne opreme vozil veslat po slovenskih rekah. Ali pa poletno spuščanje z napihljivimi blazinami čez »brzice« na Sori. Vem pa, da je želja, da bi veslo večkrat namočil v mrzlo vodo, dolgo tlela v meni.


Foto: Tomaž Lavrič


Naše najljubše
gorske živali
    Pustolovec tedna:
Tine Slabe

    Približno 10 gorskih
jezer

   Ne spreglejte izdelkov v akciji!



V resnici sem se s kajakom začel pozno. Prvič sem resno začel veslati šele v poznih dvajsetih letih, svoj prvi kajak pa sem dobil za 30. rojstni dan. Vedno sem veslal rekreativno in se večino stvari naučil sam. Tako bom zagotovo fante, ki suvereno veslajo skozi divji katarakt na Soči, do konca življenja gledal s strahospoštovanjem. Sem pa nabral dovolj izkušenj, da lahko navedem pet amaterskih razlogov, zakaj je vredno začeti z rekreativnim kajakom na divjih vodah.

Narava je iz reke videti drugače

Pogleda na naravo, ki ga dobite, ko popolnoma tiho drsite z reko čez čarobno pokrajino, ne morete dobiti nikjer drugje. Spokojnost, ptice, čarobni zvoki, lesk vode ... Ah! Ne verjamete? Spustite se kdaj po Soči od Čezsoče do Boke.


Foto: arhiv Kibube

Ni vsaka tekoča voda (pre)divja

Filmčki junakov, ki podirajo rekorde v skokih čez visoke slapove s kajaki, so samo ena plat medalje. Težavnost rek se ocenjuje od I do VI in relativno hitro se lahko naučite dovolj, da se boste zelo zabavali na rekah do III. težavnostne stopnje, pri čemer se praviloma ne boste spravljali v resnejšo nevarnost. Malo plavanja pa ob toplejših mesecih tudi paše!


Foto: arhiv Kibube
 

Ker nikoli ni enako

»A spet gresta isto?« je vprašanje, ki sem ga velikokrat dobil, ko sem se ponovno odpravljal na katerega izmed odsekov slovenskih rek. Vendar je ena izmed ključnih lepot kajaka, da reka nikoli ni povsem enaka. Voda spreminja svojo strugo, nihanje vodostaja pa lahko pričara povsem drugačno izkušnjo. Vsak spust s kajakom je unikaten.


Foto: Tanja Plavec

Ker je hladno in mokro ne glede na vreme in letni čas

Sam grem na reko najraje, kadar je zunaj hudo vroče. Vročina izgine takoj, ko se približate reki, ko pa vanjo potopite še glavo, hitro pozabite na visoke temperature. Čaroben pa je tudi kajak v dežju. Malo je aktivnosti, kjer vam je tako vseeno, če na vas pada dež.


Foto: arhiv Kibube

Ker na vodi ne morete biti bolj okretni

Če ste šli kdaj na rafting, se vam verjetno zdi, da ste na reki že bili in s kajakom ne more biti bistevno drugače. Pa je! Raft je v primerjavi s kajakom kot tank v primerjavi s kolesom. Ko se prvič usedete v kajak, deluje nestabilen in že smer je v njem težko držati. Vendar vam prav to omogoča, da izkoristite vsak val in protitok ter reko doživite na povsem drugačen način.


Foto: arhiv Kibube

 
Kajak ni za vsakogar in načeloma je več tistih, ki jim ni všeč. Če pa imate radi vodo in športe v naravi, obstaja resna nevarnost, da se boste zaljubili v čarobnost tekočih voda. Tako kot sem se zaljubil jaz.


Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev narave, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.