Kako izbrati pravo velikost pohodniških čevljev

Kibubazin št. 266, 19. junij 2019

Vsakdo se je že kdaj srečal z dilemo, kako izbrati pravo velikost čevljev. Ko se nam zdi, da smo končno našli idealne udobne čevlje zase, pa se pojavi nov model izbranih čevljev ali se naš nabor aktivnosti razširi in se tako ponovno srečamo s težavno izbiro.


Foto: arhiv Kibube

Top 5 najlepših
bohinjskih planin
  Kako izbrati
šotor
  Nasveti za
poletno taborjenje

  
Ne spreglejte
izdelkov v akciji!


Dovolj časa


Za izbiro pravih čevljev si moramo predvsem vzeti dovolj časa. Čevlji so namreč naša vstopnica za prave pustolovščine. Z neudobno, preveliko ali premajhno obutvijo smo prikrajšani za marsikatero zgodbo, saj so močno otiščane noge lahko zelo boleče, navsezadnje pa celo zaidemo v resne težave. Slaba stabilizacija noge povečuje možnost padca ali zdrsa.

Popoldanske ure


Ob obisku trgovine se sprva posvetujmo s prodajalcem glede izbire tipa obutve, nato pa se posvetimo dobremu počutju in obnašanju stopala v čevlju. Najprimernejši čas za pomerjanje čevljev so popoldanske ure, saj je takrat noga že nekoliko utrujena, kar v določeni meri ponazarja stanje po daljši ali krajši uporabi čevljev.

Pomerimo oba čevlja


Posamezni proizvajalci nudijo možnost predizmere velikosti stopala, kar je dobra izhodiščna točka. Ne glede na to pa je treba izbrani čevelj pomeriti, saj ima vsako stopalo specifične lastnosti. Poleg tega je pomembno, da pomerimo oba čevlja, kajti povsem običajno je, da sta si stopali med seboj nekoliko različni.


Foto: arhiv Kibube

Ključni centimeter


Eno izmed ključnih vodil poleg udobja je predvsem to, da mora biti čevelj nekoliko večji od dejanske velikosti stopala. To je izjemno pomembno pri hoji navzdol, saj nas v nasprotnem primeru hitro tišči v prste. Eden izmed pokazateljev je tako imenovani prstni preizkus, pri čemer nartni del stopala v čevlju potisnemo povsem naprej, v petnem delu pa mora biti pri tem prostora za največ debelino prsta oziroma okvirno en centimeter. V specializiranih trgovinah pa so pogosto postavljene klančine, na kateri lahko med pomerjanjem preizkusimo obnašanje stopala v čevlju tudi pri hoji po klančini in pri premagovanju različnih ovir oz. dinamičnih korakih.

Širina


Poleg dolžine je izjemno pomembna širina čevljev, saj ob pomerjanju ne smemo čutiti nobenih pritiskov na katerem koli predelu stopala. Prav tako moramo čutiti dober oprijem in prileganje po celotni dolžini stopala ter predvsem v petnem predelu.

Končna odločitev


Pri končni odločitvi predvsem zaupajmo svojim občutkom in izkušnjam. Naj nas ne zavedeta videz ali dejstvo, da izbrani model ustreza mnogim pohodnikom. Dobra in premišljeno izbrana obutev namreč piše nepozabne in varne zgodbe.


Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.