Kako izbrati šotor

Kibubazin št. 264, 10. junij 2019

Končno se je z višjimi temperaturami začela sezona spanja v šotoru. Če še nimate svojega, je tule nekaj napotkov, kako ga izbrati.


Šotor nam da svobodo ... Foto: Nina Zupanič

Kaj in kako
na Caminu
  Kako izbrati
spalno vrečo
  Nasveti za
poletno taborjenje

  
Ne spreglejte
izdelkov v akciji!


Za tiste, ki res še nikoli niste kampirali, pojasnimo, da je večina šotorov narejena iz dveh plasti, notranje in zunanje. Notranja je tanjša in bolj zračna, zunanja pa debelejša in vodoodporna. Ta lahko pokriva samo streho šotora, zaradi česar je v šotoru svetleje in bolj zračno, pogosteje pa seže čez celotni šotor in tako daje več zaščite pred vetrom ter dežjem. Obe plasti skupaj skrbita za zadrževanje toplote v notranjosti, zato vam v vsakem primeru polagamo na srce: če šotor ni namenjen samo zaščiti pred požrešnimi žužki, naj nikar ne bo brez zunanje plasti!

Oblika šotora


Hiter pogled po povprečnem kampu pokaže, da večina sodobnih šotorov nima več klasične šotorske oblike, kakršno zna hitro narisati vsak osnovnošolec, pač pa so narejeni v obliki takega ali drugačnega igluja, kupole oz. tunela. Zaradi zaobljenih linij je večina šotorov samostoječih, kar pomeni, da ko enkrat postavimo osnovno strukturo iz palic, stojijo brez uporabe klinov in vrvic. Zadeva je bolj praktična, kot se zdi na prvi pogled: kot prvo je tak šotor lažje postaviti, že postavljenega pa lahko tudi prestavimo, kar je zlata vredno, ko pod hrbtom začutimo potuhnjeno oster kamen. Pred pospravljanjem pa lahko kar iz postavljenega šotora stresemo umazanijo, ki se je čez noč nabrala v njem.


Predvsem nekateri večji šotori imajo še vedno klasično obliko ali obliko nekakšne kočice. Običajno jih je zamudneje postaviti, zaradi bolj navpičnih sten pa so prostornejši in torej prijetnejši za dolgotrajno bivanje.


Večina šotorov ima zaobljeno obliko. Foto: Lea Benčina

Vprašanja pred nakupom


Pred nakupom šotora se moramo najprej vprašati:

  • Za kaj ga potrebujemo? Za družinsko taborjenje v kampu na hrvaški obali, za večdnevni treking po Korziki ali za arktično odpravo, na kateri bomo vso težo prenašali sami?
  • Koliko smo pripravljeni plačati zanj?
  • Koliko oseb bo spalo v njem?



3 ali 4 sezone


Pri tipih šotorov govorimo predvsem o sezonah. V eno- in dvosezonske šotore se ne splača vlagati, kajti prvi so komaj kaj več kot mreža proti komarjem, drugi pa prenesejo samo lepo vreme, brez dežja in vetra.

3-sezonski šotori


Najbolj priljubljeni, posebej pri družinah in za kampiranje z avtomobilom, so 3-sezonski šotori, primerni za zmerno vreme spomladi, poleti in jeseni. Ti šotori so lahki in dobro prezračeni. V njih udobno preživimo tudi kako ploho, v dolgotrajnem dežju, močnih nevihtah ali snegu pa si bomo že želeli šotor višje kategorije.

3+-sezonski šotori so šotori za podaljšane tri sezone, kar pomeni, da jih lahko uporabljamo tudi zgodaj spomladi ali pozno jeseni, saj prenesejo tudi nekaj snega. Ti šotori imajo kako palico več in zračnik manj, zato imajo boljše ravnovesje med zračenjem, trdnostjo in ohranjanjem toplote. Dobra izbira so denimo za visokogorske trekinge, ne pa tudi za prave zimske pogoje.

4-sezonski šotori


Najresnejši šotori za najekstremnejše vreme so uporabni v vseh letnih časih, saj prenesejo veter in težek sneg nad gozdno mejo. Vsi so v obliki igluja ali kupole, imajo več palic, narejeni pa so iz debelejšega materiala. Ker pa je zračenje v njih precej skromnejše, so za uporabo v poletni vročini priporočljivi le za tiste, ki se dobro počutijo v zadušljivih okoljih.


4-sezonski šotori so primerni za najekstremnejše razmere. Foto: Edi Dadić

Vodni stolpec


V zvezi s šotori se pogosto omenja vodni stolpec, s katerim se meri nepremočljivost materiala. Preizkus tega je videti nekako tako, da na material postavijo cevko kvadratnega profila s prerezom 2,54 x 2,54 cm in jo polnijo z vodo, dokler vsaj tri kapljice ne prodrejo na drugo stran. Najvišja številka, preden se to zgodi, je vodni stolpec. Šotori z 800 mm vodnega stolpca naj bi že bili nepremočljivi, običajno pa se proizvajalci ne trudijo, da bi bil vodni stolpec višji od 5000 mm. Ob tem je treba poudariti, da se vodni stolpec nanaša izključno na material in ne na celotni šotor. Nepremočljivost končnega izdelka je odvisna tudi od kakovosti šivov ipd. Razlike so lahko tudi med nepremočljivostjo dna šotora in zunanje plasti.

Teža


Če gremo na kampiranje z avtom, je teža šotora nepomemben dejavnik, ključna pa je, če ga kupujemo za večdnevne pohodniške ture, na katerih bomo vse prenašali sami. V tem primeru seveda izberimo čim manjšega in lažjega. Takšni šotori, ki so skoraj vedno v obliki igluja oz. kupole, imajo manj oken, vrat in splošnega udobja. Ko jih tlačimo v nahrbtnik, si jih lahko tudi razdelimo, da npr. eden nosi notranjo plast, drugi pa zunanjo. Opozorimo naj še, da ni nujno, da je težji šotor tudi trpežnejši.


Če nameravamo taboriti le ob uporabi avta, je teža nepomemben dejavnik. Foto: Dražen Starešinić

Cena


Če pri dobršnem delu pohodniške opreme velja, da preživimo tudi s ceneno različico iz trgovske verige, ki je ravno prejšnji teden imela super akcijo, pa je v šotor vredno vložiti nekoliko več. Šotor za 19,99 EUR, ki smo ga videli na jumbo plakatu, je čisto spodoben, dokler nam gre vreme na roko, ko pa enkrat začne deževati in se nam spalna vreča čez 15 minut spremeni v žalosten kup mokrote, je razlika v ceni očitna. Pri šotorih torej velja napotek: kupimo najboljšega, ki si ga lahko privoščimo. Na dolgi rok se nam to splača.

Število oseb


Pred nakupom šotora je pomemben dejavnik, koliko oseb, nahrbtnikov, "opojno" dehtečih čevljev, psov, mačk ipd. bo noči preživljalo v njem. Enotnih standardov o predvidenih dimenzijah za enega človeka ni, tako da med različnimi proizvajalci lahko prihaja do razlik, načeloma pa so dimenzije preračunane na tesno. To pomeni, da v šotoru za dve osebi lahko spita dva, ki se med večerjo nista ravno na smrt spričkala in ju ne moti, da se kdaj pa kdaj tudi dotakneta.


Če želimo prihraniti težo, kupimo šotor, katerega velikost ustreza predvidenemu številu oseb, ki bodo spale v njem. Za večje udobje naj bo šotor vsaj za enega človeka večji - obilnejši odrasli denimo zavzamejo več prostora kot otroci, več prostora potrebujejo tisti, ki jih muči klavstrofobija, za dodaten prostor pa bomo hvaležni tudi, če se kateri od uporabnikov šotora ponoči premetava.

Udobje


Na udobje šotora vpliva več dejavnikov, spet pa je odvisno od tega, ali ga kupujemo za taborjenje z avtomobilom ali za večdnevno pohodništvo.

Višina


V dovolj visokih šotorih lahko odrasel človek vstane, ko se oblači. Šotori v obliki kočic so običajno vsepovsod visoki, pri iglujih, ki so na sredini sicer lahko enako visoki, pa imamo zaradi poševnih sten lahko občutek manjšega prostora. Nekateri večji šotori imajo notranje "stene", tako da lahko notranjost razdelimo na več prostorov.


Foto: Jelka Kramarič

Dolžina


Dolžina šotora je pomemben dejavnik, če so njegovi uporabniki ljudje nadstandardne višine. Takim je precej udobneje spati v nekoliko daljšem šotoru.

Vrata


Večji šotori morajo imeti več vrat, da tistemu, ki mora sredi noči na straniščni sprehod, ni treba plezati čez speče kolege. Zadrge naj bodo čim bolj kakovostne in po možnosti čim tišje, da z njimi ponoči ne zbudimo vseh ostalih.

Palice


Prav na področju palic, ki vplivajo na trdnost šotora in težavnost postavljanja, je v zadnjih desetletjih prišlo do največjega razvoja. Dandanes je večina šotorov samostoječa, kar pomeni, da stojijo brez uporabe klinov in vrvic. Šotore z manj palicami je lažje postaviti, sicer pa sestavljanje pri nekaterih modelih lajšajo barvno označeni vogali in zaponke. Aluminijaste palice so močnejše in trajnejše kot tiste iz steklenih vlaken.

Predprostor


Večina šotorov ima predprostor, v katerem lahko shranimo umazane čevlje ali nahrbtnike. V njem lahko tudi kuhamo, kar pa naj bo izbira samo v primeru skrajno neprijetnega vremena. Šotor se namreč strašljivo hitro vname in še hitreje tudi zgori.


Predprostor za kuhanje uporabimo samo v najslabšem vremenu. Foto: Nikola Bešenić

Zračenje


Šotori imajo zračnike na stropu, vratih in oknih. Načeloma so zaščiteni z mrežico, ki preprečuje vstop komarjev in druge mrgolazni. Če šotor uporabljamo samo v toplem vremenu, naj bodo zračniki čim večji.

Notranji žepi in zanke


Udobje v šotoru povečujejo različni notranji žepi in zanke. Pod stropom je ponavadi zanka, na katero lahko obesimo svetilko, v različne žepke pa je praktično shranjevati ključe, očala, telefon ali čelno svetilko za nočne izhode.


Notranji žepi so praktični za shranjevanje telefonov, ključev, očal in drugih stvari, brez katerih v šotoru ne moremo. Foto: arhiv Kibube

Če pred nakupom nismo prepričani glede izbire šotora in nam spletna strani ni dovolj, si šotor lahko ogledamo v videoposnetkih proizvajalcev ali pa obiščemo trgovino, kjer imajo pogosto postavljen primerek.


Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.