Prvo srečanje z balvanskim plezanjem

spodmol_landing_0

spodmol_landing_vstopna spodmol_landing_vstopna2


Balvansko plezanje, balvaniranje ali bolderiranje so trije izrazi, ki jih boste v Spodmolu najpogosteje srečevali. Gre za sopomenke, ki pomenijo obliko plezanja na balvane, ki niso višji od doskočne višine (običajno okoli 3 m). V splošnem se lahko bolderiranje izvaja v naravi ali v notranjih prostorih na zato namenjeni steni, kot je Spodmol. 

Balvaniranje je prijetna aktivnost, saj zanj ne potrebujete posebnega tehničnega znanja, kot je to potrebno pri plezanju na višjih stenah. Prav tako ne potrebujete plezalskega partnerja, saj ni potrebe po varovanju. Loti se ga lahko prav vsak, ne glede na starost ali fizično pripravljenost. Zanj ni potreben noben tečaj, saj lahko osnove osvojite zelo hitro. Sčasoma, ko se pojavi želja po napredku, v ospredje pride trening za izboljšanje tehnike, koordinacije, moči in vzdržljivosti.

Potrebna oprema

V primerjavi s športnim plezanjem na višjih stenah, kjer poleg plezalnih čevljev in magnezija potrebujete še plezalni pas, vrv in varovalno ploščico/grigri, bolderiranje zahteva bistveno manj tehnične opreme. V Spodmolu potrebujete le plezalne čevlje, magnezij in ščetko za čiščenje oprimkov. A brez skrbi - če se na balvansko plezanje odpravljate prvič in še ne veste, če vam ta aktivnost zares ustreza, je pomembno, da si zagotovite le plezalne čevlje, ki so za to aktivnosti edini zares nujni. 

Magnezij pride prav ob potenju rok, ki se mu glede na športno aktivnost težko izognemo. Ker si želimo v Spodmolu zagotoviti prijetno plezalsko okolje za vse, je dovoljena uporaba le tekočega magnezija

Ščetka za čiščenje oprimkov pride prav, ko opazimo, da nam posamezni oprimki drsijo. Le-ti se namreč zaradi pogoste uporabe umažejo in postajajo bolj drseči.

Balvanski problemi

V Spodmolu se boste srečali z umetnimi oprimki različnih oblik in barv, ki so postavljeni v smiselnem zaporedju, imenovanem balvanski problem. Če so običajno vsakodnevni problemi sila nadležni, so ti edini, ki vlivajo željo po še več teh. Vsak balvanski problem ima svojo težavnost - več o težavnostni lestvici si lahko preberete tukaj.

V Spodmolu je začetek plezalnega problema označen s puščico, njena barva pa predstavlja težavnost smeri. Puščica označuje oprimek, kamor postavite obe roki, ter predstavlja štartno pozicijo. Kadar je v neposredni bližini puščica enake barve na dveh oprimkih, to pomeni, da se plezalna smer začne z obema rokama, vsaka na svojem oprimku (kamor kaže puščica). Vsi oprimki v eni plezalni smeri/balvanskem problemu so enake barve. Smer se zaključi ob prijemu zadnjega označenega oprimka z obema rokama. Za uspešno zaključen balvan velja, da se morate zadnjega oprimka stabilno držati (in se ga ne samo dotakniti ter v istem trenutku spustiti navzdol).
Ko smer preplezate, je priporočljivo, da rahlo po vseh oprimkih poplezate navzdol in se šele v spodnji polovici odrinete od stene in skočite na blazino.

Varnost

Plezanje veliko ljudi povezuje z nevarnostjo, padci in strahom. Na balvanskih stenah so vse te skrbi odveč, a le pod pogojem, da se držite pravil in priporočil. Pod steno je vedno nameščena debela blazina, ki ublaži morebitne padce. V naravi se uporabljajo za to namenjene plezalne blazine - crash pad, v notranjih prostorih pa so blazine že nameščene pod samo steno. Kljub blazini je pri padcu pomembno, da pod vami ni nikogar, saj je lahko to za oba zelo nevarno. V izogib tej nevarnosti ni nujno vedno odgovoren samo tisti, ki pleza, temveč mora biti tudi tisti na blazini spodaj pozoren, da se ne zadržuje pod plezalci. Zato posedanje na sredini blazin ni dovoljeno. Prostor za počitek lahko najdete ob robu blazin, na klopeh ali v za to namenjenem prostoru. 

Najbolj varno je, da se po zaključeni smeri po vseh oprimkih spustite nazaj na tla ali pa vsaj do višine, ko boste lahko varno doskočili na blazine. 

Pred vstopom v smer vedno preverite ali je na steni že kakšen plezalec. Plezalci v steni imajo namreč prednost.

Slovarček za začetnike

Bolderca/stenca - balvanska plezalna stena
Grifi - oprimki
Našutal me je - utrujenost rok
Flash - balvanski problem, ki je preplezan v prvem poizkusu (to smer sem preplezal na flash)
Beta - zaporedje gibov, ki vodi do uspeha (preizkušanje različnih bet/najti moram novo beto/moja beta je najboljša)
Krimp - majhen oprimek 
Šalca - zelo dober oprimek
Sloper - plosk oprimek
Dyno - dinamičen gib
Elvis me je dobil - pojav, ko se začnejo plezalčeve noge nenadzorovano tresti (po slogu slavnega Elvisa Presleya)

V Spodmolu boste med plezanjem verjetno velikokrat slišali besede, kot so: ‘’ajde’’, ‘’maš to’’, ‘’stisn’’. Gre za motivacijske besede. Z njimi ne varčujemo.