5 jesenskih: gorskokolesarske ture

Kibubazin št. 278, 16. september 2019

Sonce je še toplo, barve božanske in vaše kolo še pripravljeno na akcijo med vršaci … Kaj še čakate?


Jesen je lahko idealna za gorskokolesarske ture. Foto: Nejc Bole

Kako nesti
otroka na izlet
  Top 5 plezalnih
poti za začetnike

  Zakaj imamo
radi jesen
  Ne spreglejte
izdelkov v akciji!

Za navdih vam dajemo nekaj preizkušenih idej za kolesarske podvige po naših hribih - podrobnosti za izvedbo boste morali izbrskati (in prebrcati) sami.

Matajur


Nizki velikan nad Furlansko nižino je gorskokolesarska klasika z dolgim vzponom, primorskim vzdušjem, veličastnimi vršnimi pogledi na Krnsko skupino in dooolgim, zveznim spustom na italijansko stran.


Na grebenih Matajurja. Foro: Franci Rotar

Breginjski Stol


Primorski Stol (pogosto imenovan tudi Kobariški) je manj oblegan od gorenjskega, a med gorskimi kolesarji silno cenjen: travnato-gozdnat greben visoko nad dolino Soče je za pešce nekolikanj razvlečen, na dveh kolesih pa ravno pravšnji. Njegova najsvetlejša točka je dolgi spust v Žago.


Stara vojaška cesta iz Breginjskega kota na Stol. Foto: Andrej Trdina

Zahodne Karavanke


Kar koli na relaciji med Tromejo in Stolom je lepo. Rumeni macesni ne razočarajo, za nameček vas pa hrabrijo še razgledi na Julijce na nasprotni strani doline.


Žareči macesni in pogledi na Julijce ... Foto: Sandi Bertoncelj

Pod Košuto


Dolgi karavanški greben je čudovit tudi, kadar ga samo gledate od spodaj. Prijazna planina Dolga njiva na vzhodu, pa dolga prečnica pod vrhovi do koče na Kofcah in nato bomba spust v Tržič. Pa še kako gobo lahko naberete spotoma ...


Prvi sneg v Karavankah. Foto: Erik Gramc

Kozjak


Kolesarjenje po Kozjaku od Maribora do Dravograda oziroma Košenjaka je nižja alternativa Pohorju - vzponov in spustov je kar nekaj, tako da se nabere več višinskih metrov kot na Pohorju, so pa razgledi precej boljši. Na avstrijski strani je prav kičasto! Samo opozorilo: ne zanašajte se na tiskane zemljevide, saj je bilo to včasih obmejno območje in so podatki na njih malo prirejeni.


Sv. Duh na Ostrem Vrhu. Foto: Wolfgang Glock (Lastno delo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10226455)

Opozorilo: Čeprav je eden osnovnih ciljev naših objav povečati varnost obiskovalcev gora, pa avtorji prispevkov in Kibuba, d. o. o., ne morejo sprejeti odgovornosti za morebitno nesrečo ali škodo, ki bi jo utrpeli njihovi uporabniki. Vsak opis ali nasvet je vedno subjektiven, poleg tega pa se razmere na terenu lahko spreminjajo celo iz ure v uro. Uporabnik se za turo odloči sam in tudi tvega sam.